Dotaz:

dobrý den,
mám dotaz ohledně minimálního přisypání fólie FATRAFOL 810 tl. 1,5 mm .
před týdnem prováděli pokrývači finální vrstvu z fólie FATRAFOL 810 tl. 1,5 mm . říkali, že pro významné zvýšení životnosti (vliv UV záření) se tyto fólie přisypávají minimální vrstvou kačírku.
na okap se na fólii přikotví tzv. ,,hřebeny“ proti sypání kamínků do okapu. na fólii by se položila geotextílie (s vyšší gramáží – 200g/m2) a na ni vrstva kačírk tl. cca 20 mm.
skladba střechy je tvořena polystyrénem, na něm separační vrstva GUTTATEX (200g/m2) a mechnicky kotvený FATRAFOL 810, tl. 1,5 mm. sklon střechy je 2,6 %. Můžeme takové přitížení provést, pokud je vůbec nutné ? – v technickém listu jsem se dočetl, že tato fólie se nedá zatížit.

děkuji za info

vladimír krajíček

Odpověď:

Dobrý den,
fólie Fatrafol 810 je armovaná fólie určená primárně pro mechanicky kotvené střechy. Tato fólie je z výroby stabilizovaná proti UV záření, které je jedním z hlavních faktorů stárnutí fólie. Výrobce deklaruje u této běžné střešní fólie tloušťky 1,5mm minimální životnost 25 let. Je zřejmé, že pokud odstíníme UV záření, výrazně se prodlouží životnost fólie. Proto se poměrně často tato fólie ještě zakrývá v celé ploše střechy cca 30mm silnou vrstvou těženého kameniva frakce 16-32mm (kačírkem). Tato vrstva nemá jinou funkci než ochranu proti UV záření. Jedná se o jednoduché, levné, rychlé a funkční řešení prodloužení životnosti střešního pláště. K tomu je potřeba připočíst i zvýšení mechanické ochrany fólie a vlastně i zvýšení požární odolnosti z vnější strany. Její hmotnost je cca 50kg/m2 a z hlediska stálého zatížení by neměla být pro nosnou konstrukci problém.
Pokud se vrátím k formulaci z technického listu – není vhodná pro přitížené střechy, jedná se zejména o střechy, kde by přitížení kamenivem mělo kompletně nahradit mechanické kotvení a zajistit tak fólii nejen proti zápornému působení větru , ale i proti vnitřním silám. Pak by to byla nevhodná aplikace.
S pozdravem
Ivan Kučera