Dotaz:

Dobrý den, muj dotaz se tyka pouziti pojistne zalivky. Nase Byt. druzstvo objednalo provedeni izolace ploche strechy. Dodavatelska firma sdelila, ze pojistna zalivka se bezne neprovadi a je u plochych strech a teras zbytecna. Ve Vasem technologickem postupu je vsak standartne uvadena -viz videoukazka. Prosim o Vase stanovisko. Dekuji Ing. Beránek BD Patockova

Odpověď:

Dobrý den,
pojistnou zálivku doporučujeme provádět u střech s nulovým spádem nebo v případě, že jsou zakryty další vrstvou (kamenivem nebo pěstebným souvrstvím). Je to doporučení, tzn. nepovinná součást izolačních prací. Předností zálivky je spíše estetické začištění spojů fólie při opracování detailů rohů, koutů, prostupů a pod. Její aplikací v místě svarů v podstatě provádíme kontrolu těsnosti. Cena této zálivky prodraží stavbu o cca 2,-Kč/m2.
Na Vámi zmiňovaném videu jsme zálivku ponechali z důvodu jejího běžného provádění. Samotná zálivka sice nedokáže nahradit vadný svar, mluvit však o ní jako o zbytečnosti mi připadá trošku arogantní. Z mého pohledu je absence zálivky na střeše estetická vada, zvláště pak u terasy. Docela rád bych viděl střechu, která je tak dokonalá, že zálivku „nepotřebuje“.
S pozdravem
Ivan Kučera