Zelená střecha – víc než módní trend

Zelená střecha – víc než módní trend

V současné době se čím dál více dostává do popředí ekologický způsob života. A právě s rostoucím zájmem o životní prostředí nabývá na popularitě zelená střecha, která využívá přírodu přímo při konstrukci domu. Co všechno tato střecha budoucnosti, jak bývá někdy označována, dovede? A proč se těší takové oblibě?

V hlavní roli ekologie
V první řadě se tak děje hlavně z ekologických a praktických důvodů. Střechy pokryté půdou a rostlinami se osvědčily jako přírodní ekologická klimatizace, zvyšují kvalitu životního prostředí a zlepšují mikroklima v hustě zastavěných oblastech, protože přináší zelené plochy a přírodu tam, kde chybí. Zároveň pohlcují škodliviny a prach, filtrují vzduch a čistí tak ovzduší.

Úsporné řešení
Zelené střechy nabízí rovněž jednoznačné ekonomické výhody. Prodlužují životnost střešního pláště, protože ho chrání před UV zářením, povětrnostními vlivy, vysokými teplotami i mechanickým poškozením. Fungují rovněž jako tepelná izolace – vegetace udržuje vyrovnané podmínky a reguluje teplotní výkyvy, takže vytváří stálý tepelný komfort. V létě bude ve vašem domě chladněji a v zimě tepleji, takže se sníží spotřeba energie jak na vytápění, tak na klimatizaci. A to se pozitivně odrazí na vašich účtech.

Pastva pro oči
V neposlední řadě nemůžeme zapomenout na to, že zelená střecha prostě vypadá skvěle. Svým vzhledem oživuje okolní zástavbu, zpříjemňuje prostředí, dává vzniknout novým relaxačním zónám a lahodí oku. Mluví se dokonce o jejím pozitivním vlivu na lidskou psychiku, pomáhá prý snižovat napětí i stres a pročišťovat mysl.

Jak na ni?
Aby ovšem zelená střecha fungovala tak, jak má a ekosystému se dařilo, musí být perfektně provedena. A to opravdu do posledního detailu – každá, i ta sebemenší chybička, se totiž pořádně vymstí. Základem úspěchu je dokonalá izolace. O tu se postará kvalitní hydroizolační fólie, ideálně na bázi měkčeného PVC. Voda totiž představuje největšího nepřítele konstrukce střechy. Pamatovat se musí na odvádění vnější i vnitřní vlhkosti, aby nedošlo ke znehodnocení stavby. Střešní folie musí odolat také zvýšenému fyzikálně-mechanickému zatížení vegetační vrstvy, prorůstání kořínků i působení mikroorganismů. Tak vyberte správně, ať si můžete krásu, funkčnost a užitečnost zelené střechy užívat naplno!

izolace zelene strechy