Zahradní jezírko – na okrasu nebo ke koupání?

Lidé relaxují v blízkosti vody po tisíciletí. A i když tento živel dokáže člověka také řádně potrápit, je právě nyní ten nejlepší čas přemýšlet o tom, jak si esteticky i funkčně zkrášlit svou zahradu. Vybudujte si na ní jezírko.

Základní rady při budování jezírka:

  1. Jezírko musí být vykopané do hladka, bez nerovností a ostrých hran. Případné nerovnosti se doporučuje srovnat zavhlým betonem a násypem.
  2. Jezírkovou fólii je třeba ze spodu chránit proti poškození geotextilí.
  3. Tloušťka jezírkové fólie musí být min. 1 mm kvůli odolnosti proti propíchnutí.
  4. Jezírková fólie musí být dostatečně ukotvena do terénu, aby se nepohybovala. Ideální je ji zatížit kameny a případně i vrstvou betonu, do níž se kameny usadí. Pod beton je třeba dát geotextílii, aby se jezírková fólie neporušila, zejména v zimních dnech, kdy dochází k působení mrazu.
  5. Stěny jezírka je lépe vytvářet strmější, aby se na nich nedržely nečistoty.
  6. Pokud chcete mít v jezírku rostliny (lekníny), je třeba je pěstovat v nádobě (min. 50l) v hloubce do 1 metru.

Ať již zvolíte variantu okrasnou, pouze s rostlinami nebo rybami, či si vyberete jezírko vhodné ke koupání, doporučujeme nepodcenit výběr izolační fólie. Jak už bývá pravidlem, cena není vždy ten nejlepší parametr pro výběr a levná jezírková fólie ze supermarketu může nakonec celou vaši snahu ukončit po první zimě.

Fatra Napajedla vyrábí osvědčené a kvalitní jezírkové fólie pod značkou Aquaplast. Jsou vhodné pro všechny typy vodních ploch, zdravotně nezávadné pro lidi i vodní rostliny a ryby. Zcela jistě neuděláte chybu, když aplikaci fólie svěříte odborné firmě.