Dotaz:

Dobrý den,
zvažuji realizaci střechy z fólie Fatrafol-S 810. Vámi udávaná životnost je cca 25 let. Potom se fólie začne plošně rozpadat a je nutné celou plochu vyměnit? Zaujala mne možnost tzv. chladné střechy za použití bílé fólie, ale dle informace realizační firmy není bílá fólie standardně dostupná. Máte změřen SRI koeficient i u jiných barevných odstínů a jaký je tam rozdíl?
Děkuji za odpověď. Vít Šubrt

Odpověď:

Dobrý den,
deklarace 25 let životnosti fólie vychází z reálných aplikací z počátků 90.let. Nemyslím, že bude nutné po uplynutí této doby okamžitě vyměnit celou krytinu, nicméně je nutné předpokládat, že se po uplynutí této doby budou na fólii objevovat čím dál více nějaké defekty způsobené ztrátou pružnosti.
Co se týká měřené odrazivosti fólie, tento parametr se zjišťoval pro jeden z typů trubicové fotovoltaiky, která odrazivost fólie využívá.
Pro stanovení životnosti fólií různých barev nemá SRI významný vliv. Ten bude mít spíše vrstva kameniva (obvykle 50mm), která v celé ploše odstíní UV záření. V takovém případě se dá uvažovat s prodloužením životnosti fólie v řádu několika let.
S pozdravem
Ivan Kučera