Dotaz:

Dobrý den,
máme tuto fólii 1,5 mm použitou na horni terase. Někde jsem se dočetl, že jí nevadí UV záření, jinde zase že ano. Mám v tom celkem neutříděný zmatek. Teď se nemůžu rozhodnout, jestli použít na tu fólii nějaký druh dlažby atd. Můžete prosím objasnit jak to je. Jaká je životnost s UV a bez UV. Vyplatí se dělat na to desky, aby to bylo zakryté, popř. o kolik let se prodlouží životnost pokud na tu fólii nebude svítit slunce. Ale i tak si myslím, že fólie věčně nevydrží a po čase bych musel i desky demontovat a fólii měnit ? Děkuji krásně za odpověď.
Petr Chumlen

Odpověď:

Dobrý den,
všechny střešní fólie mají UV stabilizaci již z výroby. Sluneční záření je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují životnost fólie. Samozřejmě platí, čím silnější fólie, tím delší životnost, nicméně u té nejmenší tloušťky, kterou Fatra, a.s. vyrábí  – 1,2mm (v reálu se zpravidla používá min. tloušťka 1,5mm), by neměl být problém uvažovat s dvacetiletou životností. Pokud se použijí nějaké ochranné vrstvy, které UV záření odstíní, má to pozitivní vliv na životnost fólie a je reálné uvažovat s jejím prodloužením až o třetinu.
U zemních fólií, které se na stavbě používají jako tzv. sevřené izolace se nepočítá s dlouhou expozicí na slunci a obecné doporučení výrobce jejího zabudování je max 6 měsíců.
S pozdravem
Ivan Kučera