Dotaz:

Dobrý den,
chci dělat na pergolu o ploše 18m2 zelenou extenzivní střechu. Chtěl jsem se zeptat která fólie Fatrafol se na to hodí? A na jakou teplotu nastavit pistoli na svařování?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Mirslav Valčák

Odpověď:

Dobrý den,
předpokladem pro položení fólie je plnoplošný záklop z prken, fošínek nebo velkoformátových desek v alespoň 3% spádu. Na tento podklad se nejdříve volně položí textílie vhodné gramáže (300-500g/m2). Pěticentimetrové přesahy jednotlivých pásů je vhodné alespoň bodově svařit. Po obvodu střešní konstrukce se navaří poplastované plechy (okapnice, závětrné lišty)
Pokud se rozhodnete pro mechanické připevnění střešní fólie vruty s podložkami, použijte fólii s označením Fatrafol 810 min. tloušťky 1,5mm. Tato fólie Vám umožní plně funkční střechu bez nutnosti okamžitého zásypu vrstvou substrátu – přitížení. Druhá vhodná fólie pro tzv. zelenou střechu je fólie s označením Fatrafol 818. U této fólie se neprovádí kotvení , ale pouze svaření v přesahu sousedních pásů a po obvodu na poplastované plechy. Protože ji nic nechrání před účinky větru, je nezbytné její okamžité plnoplošné přitížení.
V obou popsaných případech se na fólii vytvoří drenážní vrstva (např. z nopové fólie), položí a svaří filtrační vrstva z textílie a nasype požadovaná vrstva substrátu. Na straně u okapu tvoří zábranu proti sesypávání zeminy tzv. kačírková lišta.
Vhodná svařovací teplota pro PVC fólie se pohybuje v rozmezí 500-550°C. Pokud nemáte se svařováním fólie praktické zkušenosti a základní znalosti, je výsledek velmi nejistý.
S pozdravem
Ivan Kučera