Dotaz:

Dobrý den,
bydlím v RD se zelenou střechou (stavěn v roce 2007), kde je použita fólie Fatrafol, pravděpodobně 808 (nejsem si zcela jistá, jestli mám odpovídající dokumentaci). Nyní při opravdu velkých deštích, kdy na střeše zřejmě stojí voda, došlo k zatečení do místnosti. Stejná závada se objevila cca před 10 lety, kdy byla závada odstraněna záplatami ve fólii, v okolí vstupu do okapu. Pak cca před rokem v červenci při intenzivních deštích a pak až nyní. Poptaná firma zabývající se opravami zelených střech mi tvrdí (aniž by střechu viděli), že je nutné vyměnit celou fólii a udělat kompletní rekonstrukci střechy (tj. zeminu a všechny vrstvy sundat a udělat nově). Že je fólie Fatrafol po 15 letech již na hranici životnosti. Jaká je prosím reálná životnost této fólie? Je opravdu nutné ji měnit celou? Doporučíte tento postup? Děkuji za odpověď, Macková

Odpověď:

Dobrý den,
běžná životnost střešních fólií Fatrafol je větší než 25 let. Platí to jak pro fólie vystavené povětrnostním vlivům, tak i pro fólie přitížené kamenivem či substrátem.
Domnívám se, že problém zatékání není způsoben fólií, ale nekvalitně odvedenou prací.  Otázkou je, zda se jedná o jedno lokální místo nebo je to začátek dlouhé řady defektů.
Je evidentní, že netěsnosti lze očekávat i v asfaltové parozábraně (jinak by se zatečení neobjevilo). Najít porušené místo na „zelené střeše“ bude velmi nesnadné. Určitě bych doporučil výměnu jednoduché měkké střešní vpusti za dvoustupňovou.  Tohle bývá docela často problém u starších střech, kdy v době realizace nebyly k dispozici kvalitní vpusti.  Možná by se vyplatilo několika sondama v ploše střechy otestoval vlhkost podkladní textílie a zkusit zjistit rozsah zatečení (vytvořit vlhkostní mapu). Následně začít hledat nad místem mokrého stropu, odkrýt fólii a postupně kontroloval zkušební jehlou spoje fólie.  Kontrola by se měla zaměřit i na dilatační spoje v oplechování u atik, v místě přechodu vodorovná-svislá.
Pokud je rozsah zatečení příliš velký, asi nejrozumnější řešení bude opravdu kompletní výměna.
S pozdravem
Ivan Kučera