Dotaz:

Dakujem, ohladom montaznej firmy a stavebneho dozoru mate sice pravdu, ale to uz je teraz neskoro riesit, resp. mi to uz teraz nepomoze – takze teraz musim hlavne vediet ako to zachranit.
Z vasej odpovede som teda usudil, ze mensie zlo je dorobit kotvenie dodatocne aj za cenu velkeho poctu zaplat – prosim potvrdit.
Este jedna otazka k ostatnym zvarom, resp. tej zalievke – zvary ihlou sice kontrolovali, ale zalievku nedavali nikde. Zalievka je tiez nutnou sucastou? Pouziva sa uplne vzdy? Partia co to robila to vraj robi vyse 10 rokov a zalievku mi ani len nespomenuli – predpokladal som, ze montazny postup maju spravny ked s tym robia tak dlho a o pouzivani zalievky som vtedy nevedel, docital som sa o nej az teraz na tejto poradni. Je teda potrebna a mal by som ju nechat dorobit aspon teraz aj napriek velkej narocnosti prace (odhrnutie strkoveho zasypu)? Dakujem.

Odpověď:

Dobrý den,
v současné době chybí v ploše střechy cca 200ks kotev. To, že tam kotvy nejsou znamená, že střecha není dokončená. Vyjadřovat se za této situace o nutném dokotvení jako o zlu (ať už větším nebo menším), je trochu nešťastné. Primárně je pro střechu pod zásyp určena fólie Fatrafol 818/V-UV. Pokud se použije fólie jiná, ve Vašem případě Fatrafol 810, ano, je to v pořádku, ale za splnění nějakých podmínek! Tou podmínkou je dokotvení.  Takže práce pro firmu ještě neskončila. Zásyp kačírkem jim to dokončení docela zkomplikoval.
Zálivková hmota je doporučený způsob finálního ošetření svaru. V našem Konstrukčním předpisu pro provádění střešních fólií v systému Fatrafol S je uvedena a také je součástí každého jednoho detailu, kterých je víc než 50. U strojně řezaných pásů fólie a svarů provedených automatem se obvykle zálivka neaplikuje. U fólie, která se vaří ručně, u prostorových detailů, u záplat a fólie zakryté dalšími vrstvami (např. zásypem) je zálivka běžnou praxí. Její provedení má smysl u nově položené fólie, hned po kontrole svaru. Ošetření svarů po několika týdnech nebo měsících už nebude mít smysl – zálivka nepřilne.
V drtivé většině firem se najdou lidé, kteří mají tendenci si práci zjednodušovat, zlehčovat, přizpůsobovat. Buď jim to vyjde nebo ne. V tomto případě to nevyšlo a je potřeba to dodělat. Ta střecha
v současném stavu nebude mít problém 5 ani 10 let. Fólie záruční dobu, kterou jste na práci dostal (předpokládám 5 let) bez problémů přežije a o to firmám jde. Nám, jako výrobci jde o to, aby to vydrželo nejen po dobu záruky ale po celou dobu předpokládané životnosti fólie. A tato životnost úzce souvisí se správně provedenou instalací.
S pozdravem
Ivan Kučera