Dotaz:

Dobrý den.
rád bych si vyrobil vzdušnici do raftu, která se vkládá do pevné tkaniny a bude nafukována přes tlakový ventil. Předpokládám, že by měla být fólie z PVC. Jen nevím tloušťku fólie. Myslíte, že by stačila 0,3mm nebo by měla být silnější? a měla by mít ještě nějaké další parametry? A také nevím jaký je rozdíl mezi BEZFTALÁTOVÁ a ftalátová? A další dotaz, jestli ke svařování stačí horkovzdušná pistole s nástavcem a válečkem, kterým se fólie tlačí k sobě.? nebo jestli bych to měl raději lepit? Případně nějaká další rada ? 🙂 Díky za odpověď. Šmarda Jan

Odpověď:

Dobrý den,
horkovzdušné svaření fólie slabší jak 0,6mm bude hodně problematické a pro nezkušeného svařeče neproveditelné.
V případě silnější fólie Vás čeká další chuťovka v podobě dotěsnění ventilku. Asi by stálo i za zvážení způsob skládání vypuštěné „vzdušnice“, kdy bude vznikat efekt tzv. opakovaného lámání fólie.
Mimo mísu bych ani neviděl úvahu týkající se bezpečnosti – v podobě nějakých samostatných komor.
Takže zpět k návratu ke slabé fólii, podobné té, ze které se vyrábějí bazény nafukovací kola nebo léhátka. Tyto se spojují svary vysokofrekvenčními, čímž asi dostává Váš projekt, alespoň z mého pohledu další trhlinu v podobě vytvarování elektrod pro svaření vyformátovaných šablon.
Nechci Vám brát iluze, ale množství dalších technických problémů, kterými se budete muset prokousat vzbuzují pochybnosti o úspěšnosti celé akce. Lepení PVC fólie je další z nich. Nároky na teplotní roztažnost lepidla v kombinaci s pružnou fólií – na sluníčku rozehřátou na teplotu přesahující 70°C, ve vodě cca 10°C. Řešení rychlé a spolehlivé opravy,…
Abych nezapomněl:“Ftaláty jsou v podstatě změkčovadla používaná při výrobě PVC. Tyto se v průběhu životnosti výrobků uvolňují a pronikají do okolního prostředí. Některé z nich mohou být škodlivé, proto se nahrazují změkčovadly bezftalátovými“.
S pozdravem
Ivan Kučera