Dotaz:

Dobrý den, na terase byla provedena pokládka betonu a následně folie fatrafol, po dešti polovina terasy zůstává v mokrém stavu, je asi špatně vyspádováno? Prosím o radu, co s tím, děkuji Kotačková

Odpověď:

Dobrý den,
minimální spád na balkonach a terasách (střechy s provozem) je dán závaznou normou ČSN 73 1901-3 Navrhování střech – Střechy s povlakovými izolacemi.
Povrch je potřeba navrhnout a provést tak, aby srážková voda na něm nevytvářele kaluže. Kaluže se obvykle tvoří při sklonu střechy do 3%. Takže z toho vyplývá, že tam, kde nechceme kaluže musí být spád alespoň 3%. Tohle jsou základní věci, které by měl znát každý izolatér a minimálně Vás na to měl předem upozornit.
Kromě spádování vidím na fotce ještě další problém a tím je nedostatečné opracování jeklových sloupků zábradlí. Horní okraj fólie nestačí pouze dotmelit. Musí být opatřen nekorodujícím stahovacím páskem.
Co s tím? Nechat opravit nebo převzít s vadou se smluvní pokutou. Z hlediska životnosti fólie nebudou mít kaluže podstatný vliv na životnost. Z hlediska estetiky a plné funkčnosti povlakové izolace to v pořádku určitě není.
S pozdravem
Ivan Kučera