Dotaz:

Dobrý den,
prošel jsem k tématu dostupné podklady a měl bych 2 dotazy:
– u profesionálně izolovaných jímek jsou vidět přetmelené spoje (viz. http://www.izolace-hydro.cz/reference/category/5-hydroizolace-jimek-a-septiku). Je toto nutné ? A jaký je vhodný tmel pro Fatrafol 803.
Zdá se, že u těchto řešení je fólie uchycena jen horní obvodovou lištou, nedochází pak ale k oddělení fólie ve spodní části (např. při čerpání, kdy vzniká podtlak) ? Děkuji za Váš názor: J. Staško

Odpověď:

Dobrý den,
lišta z poplastovaného plechu, mechanicky nakotvená v horním okraji fólie (5ks/m) vytvoří na stěně podklad umožňující horkovzdušné navaření fólie. Horní hrana této lišty je zatmelena polyuretanovým tmelem.
Na fotkách z odkazu se jeví izolace jako volně vyložená. Domnívám se však že vodorovná část izolace (dno) je po obvodu montážně přikotvená a svislé stěny jsou následně přes tyto kotvy přetaženy.
Nic  nebrání případnému upevnění (fixaci) fólie tam, kde je to nutné.  Určitě bych však doporučil vybudovat před izolací ve dně jímku pro sací koš nebo alespoň drobné zahloubení, které usnadní případné čištění. Nezapomeňte však na případnou ochranu samotné izolace před možným mechanickým poškozením (žebříkem, čerpadlem).
Ten tzv. přetmelený spoj je zálivková hmota na bázi PVC, která se aplikuje zpravidla v místě spoje po jeho kontrole jako začištění a uzavření svaru.  Není to nezbytně nutný prvek pro funkčnost izolace, ale jak píšete, u profesionálně izolovaných jímek se s ní běžně setkáváme a určitě ji mohu doporučit.
Slovy klasika bych ji popsal jako: „…takovou pěknou tečku za tím našim případem.“
S pozdravem
Ivan Kučera