Dotaz:

Dobrý den.
1-Mám připravenou nově zbudovanou venkovní terasu (pochozí balkon) na položení folie 20m2. Kolik by měla být vlhkost podkladního betonu, aby nevznikly jakékoliv problémy. Aplikační firma mi řekla, že folie je propustná a vlhkost jí odejde a lze ji aplikovat na „čerstvý beton“, čemuž nevěřím, neboť z horní strany je folie nepropustná (a spodní strana terasy jsou košické plechy tzn, nepropustná z jakékoliv strany, z boků ocelové profily). Nevím jak snížit vlhkost, když bude pršet a zateče do betonu před aplikací. 2-je vhodná folie Fatrafol 814 (potřebuji pochozí, neboť nemám výšku na dodatečný rošt s podlahou (dřevo, dlaždice)) a jaká je její životnost-v technickém listu píšete pouze 5000 hodin UV záření. 3- V čem spočívá speciální systém pokládky pouze “ na sraz“. Plzeň

Odpověď:

Dobrý den,
běžná doba zrání betonu se obvykle udává 28 dnů. Větší důležitost se však klade na pevnost, která by už po třech dnech zrání měla dosáhnout více než 60%.
Schopnost PVC fólie z hlediska paropropustnosti je opravdu nízká, takže vlhkost bychom přes fólii odvětrávali léta. Proto se využívá mikroventilační schopnosti podkladní textílie, celoplošně položené pod povlakovou krytinou i obvodovým oplechováním. Tato vrstva výrazným způsobem napomáhá odvádění zabudované vlhkosti.
Pokud nechcete vlhkost podkladní betonové konstrukce zvyšovat, tak ji překryjte plachtou. V úvodu píšete, že máte připravený podklad – to znamená, že je i dostatečně vyspádovaný (cca 3%) a dešťové srážky by měly bezproblémově z plachty odtékat.
Deklarovaná životnost běžné střešní fólie tloušťky 1,5mm je cca 25 let. Fólie balkonová – Fatrafol 814 má tloušťku 2,5mm, takže její životnost by měla být výrazně delší. Údaj 5000 hod. uvedený u UV záření se týká doby zkoušení této fólie ve zkušebně.
Kladení fólie na sraz je v podstatě její navaření na předem nakotvený užší pásek fólie v místě styku dvou sousedních pásů balkonové fólie. Na balkonech a terasách se tak eliminuje vizuálně problémový klasický spoj fólií tzv. přes sebe.
Více informací získáte v Konstrukčním a technologickém předpisu FATRAFOL-S, který je volně ke stažení na našich webových stránkách
S pozdravem
Ivan Kučera