Dotaz:

Dobrý den,
chtěl bych při rekonstrukci podlah a dodatečné hydroizolaci (proti zemní vlhkosti ) vnitřních stěn dvou místností přízemního domu použít jeden materiál, nejlépe PVC fólii.
U podlah bych použil skladbu 102-H bez podkladního betonu – jaká je požadovaná minimální tloušťka izolace s ohledem na mechanickou odolnost ?
Část zdiva bude přezděná (vybouraná a nově vyzděná) – musí být PVC fólie (v jaké tloušťce) oboustranně chráněná textilií (a v jaké gramáži) ?
A zbývající část zdiva (příček) bude podříznutá – je možné za určitých podmínek použít také PVC fólii (například větší tloušťku nebo vyztuženou fólii) ? Existuje nějaký typ PVC fólie, který by se dal vložit do zdiva (půjde jen asi o 3 m příčky tl.15 cm) bez ochranných textilií, podobně jako se vkládá HD nebo LD-PE ?
Radon neřeším, jde mi typ fólie, která by obsáhla všechny popisované případy, abych se vyhnul napojování dvou materiálů a použiji klidně dražší fólii na všechno, protože se jde o malý rozsah (celkově asi jedna role).
Děkuji za odpověď, T.Vyšohlíd

Odpověď:

Dobrý den,
pro podřezání zdiva jsou vhodné fólie na bázi polyetylenu (HDPE, LDPE), které jsou výrazně tužší než běžné měkčené fólie. Dobře se napojují na asfalt, ale s PVC nejsou kompatibilní.
Pokud chcete pro vodorovnou izolaci použít PVC fólii (Fatrafol 803 tl.1,0mm), pak pro vložení do řezané spáry bych doporučil vkládat silnější, ale užší pásy PVC fólie s volnými přesahy cca15cm (Fatrafol 803 tl.1,5 nebo 2,0mm). Pro kategorii namáhání zemní vlhkostí by to mělo být dostatečné.
Při dozdívání je možné maltové lože na fólii považovat za dostatečnou ochranu a nemusí tam být i textílie.
S pozdravem
Ivan Kučera