Dotaz:

Dobry den, chcel by som polozit na plochu strechu so sklonom 6° so skladbou Fatrafol, osb doska 16mm, kontralaty, parozabrana, krokva, betonove kocky cca 50 x 50 x10 cm pre uchytenie konstrukcie na solar. Mam ale dotaz, co by som mal polozit pod betonovu kocku aby som si neposkodil Fatrafol. Nechcel by som nijako kotvit betonovu kocku do strechy. Mali by byt len volne polozene. Obavam sa ale ci v zime, ked sa medzi stykovu plochu kocky a Fatrafolu pri sklone strechy 6°dostane voda a potom zamrzne nestane to, ze sa mi postupne pri silnejsom vetre zosunie cela konstrukcia ako na korculiach. Co by ste mi doporucili pre podlozenie betonovej kocky? Nebude dany sklon strechy problem hlavne v zimnom obdoby pre stabilitu? No ale nerad by som uz vrtal do jestvujucej strechy z vasho Fatrafolu. Dakujem za akukolvek radu. Jozo

Odpověď:

Dobrý den,
betonovou kostku doporučuji podložit přířezem fólie stejné tloušťky jakou má povlaková krytina.
Co se týká možného sesouvání fotovoltaiky na sklonu střechy 6°, sdílím Vaši obavu.
Řešení je velmi jednoduché – ukotvení. Jedno z možných řešení by mohlo být pomocí závitových tyčí nebo uzavřených ocelových profilů (jekl, trubka) připevněných do nosné konstrukce střechy. Důležité je jejich profesionální opracování systémovými prostupovými tvarovkami !!!.
Nechuť dodatečných zásahů do střechy bývá většinou vyvolána neznalostí těchto systémových řešení, případně negativními zkušenosti se zatékáním do střechy neodborně provedenými (zfušovanými) pracemi.
S pozdravem
Ivan Kučera