Dotaz:

Dobrý den, měla bych dotaz. Firma nam v Praze položila na terasu fatrafol tloušťky 1,5 mm. Podle rozpočtu mělo být zatepleni EPS o spadu 2 %, případně PIR pokud bude málo místa. Oni udělali spád pouze 1 %, aniž by se s námi domluvili. Chtěli jsme, aby byl balkon při vstupu z obýváku položen trochu níže. Oni udělali balkon těsně pod rám balkonovych dveri. Systémový L profil, který je za léčení do parapetni drážky okna se zvedá že skladby a tvoří překážku pro plynulý odtok vody. Tento plech prý demontuji a bude provedena vymena. Ale další vada je ta, že po dešti se tvoří několik skoro metrový h louži, voda vůbec neodešel, ať za dlouho na prudkém slunci vyschnout. Jejich reakce je taková, že drobná kaluz, tohle však není drobná, nemá vliv na funkčnost a je způsobena nižším spadem který ale udělali oni. Prosím, je toto přípustné, aby voda
vůbec neodtekala prikryje se to prknama a voda tam bude při částem dešti pořád a v zimě led. Myslím si, třeba drobná louže nevadí, ale ne celé plochy balkonu kde voda stojí. Prosím o vás názor a odpověď. Děkuji Trcalova Otilie, telefon 731 100 986. Přikládám fotky, Snad to bude trochu videt.

Odpověď:

Dobrý den,
balkony a terasy patří do skupiny střech s provozem. Fólie pro tyto plochy by měla mít protiskluzný povrch, pokud na ní není vytvořena z jiného materiálu (dlažba na terčích, dřevoplastové palubky apod.) nová podlaha. Takže jestli plní fólie funkci přímo pocházené krytiny, neměla by voda na takovém povrchu vytvážet lokální kaluže stojaté vody. Norma  uvádí požadavek pro sklon takových povrchů – min.3%.
S pozdravem
Ivan Kučera