Dotaz:

Dobrý den, budeme provádět izolaci základové desky Fatrafolem 803 – nutno kvůli naměřeným hodnotám radonu. Prosím o radu, zda se betonový základ ještě něčím potírá a zda je realizace stejná jako např. u IPA izolace, tzn. sváří se izolace k sobě? Předem děkuji za odpověď, Marcela Kubíková

Odpověď:

Dobrý den,
Na betonový podklad se nejprve aplikuje podkladní textílie o gramáži zpravidla 300g/m2 (u nerovných povrchů to může být i 500g/m2) a bodově svaří. Následuje montáž
jednotlivých pásů zemní fóliové izolace Fatrafol 803. Pásy se kladou volně a
cca pěticentimetrové vzájemné přesahy se horkovzdušně svařují. Šířka svaru by měla být min.30mm. Zkontrolované svary doporučujeme ošetřit zálivkovou hmotou.
Velkou pozornost je třeba věnovat opracování vnitřních a vnějších koutů, nárožím a samozřejmě prostupům. Na trhu je velké množství prostupových a prostorových tvarovek, jejichž použíitím se minimalizuje nebezpečí netěsnosti v zemní protiradonové izolaci.
Ambulantní opracování detailu pomocí detailové fólie by mělo být u zemní izolace spíše vyjímečné a řádně zdůvodnitelné.
Váš dotaz působí dojmem, že si protiradonovou izolaci budete provádět svépomocí. Vím, že najít kvalitní firmu může být problém, přesto doporučuji svěřit tuto práci profesionálům. Zkuste si vyžádat kontakty na proškolené firmy u našich regionálních prodejců. Trochu zavádějící je i množství různých videí o svařování, která působí dojmem naprosto triviální záležitosti, kterou zvládne každý.
Není tomu tak.
S pozdravem
Ivan Kučera