Dotaz:

Dobrý deň,
mám jednu otázku no neviem či správne adresovanú….ale každopádne tu je:
Je možné kombinovať izoláciu strechy v tomto zložení (v reze):

štrkový násyp 60 mm
geotextília
fatrafol 810
geotextília
EPS 150S 200mm
hydroizolácia
plný záklop OSB 20 mm
minerálna vlna 200 mm medzi krokvy plochej strechy, sklon 2,5°
parozábrana
podhľadový sadrokratón

Je možné že som niečo vynechal…pravdepodobne paropriepustnú vrstvu nad minerálnou vlnou..no neviem ako to konštrukčne vyriešiť.
Ďakujem Vám za názor prípadne radu.

Odpověď:

Dobrý den,
ve Vaší skladbě nerozumím hydroizolační vrstvě pod polystyrenem. Jaký účel by tam měla mít?
Pokud to mělo být myšleno jako pojistná izolační vrstva, pak mi tam chybí drenážní vrsva (např.nopová fólie), která by zajistila rychlý odtok vody vpustí do samostatného odpadního potrubí.
Také by bylo nutné dořešit odvětrání vlhkosti z prostoru mezi trámy vyplněného minerální izolací. Hydroizolace, provedená shora nad záklopem z OSB desek, tuto vrstvu uzavírá a neumožňuje odvádění vlhkosti. Ať už zabudované nebo vnášené z obytných místností. (Nedělejme si iluze o 100% účinnosti parozábran).
Doporučil bych hydroizolaci vypustit a záklop provést s výraznými mezerami, které usnadní prostup par.
Použitá fólie Fatrafol 810 je armovaná vysocepevnostní polyesterovou mřížkou a je vhodná pro mechanické kotvení. V případu, že je přitížená kačírkem, musí být dokotvená 2ks kotev/m2. Toto kotvení je nutné z důvodu eleninace vnitřních sil ve fólii.
Pokud se chcete vyhnout kotvení fólie v ploše, použijte do skladby fólii Fatrafol 818/V, která vnitřní síly řeší pomocí výztuže na bázi skla. V tomto případu bude vhodné vrstvu kačírku po obvodu střechy zvýšit na cca 10cm v pásu širokém asi 1m. (obvykle 5cm kačírku se středové části střechy a dvojnásobná výška po obvodu)
S pozdravem
Ivan Kučera