Dotaz:

Dobrý den,
plánuji rekonstrukci střechy nezateplené garáže cca 25m2. Střecha je ve sklonu 2%, v bočních stranách střechy jsou cca 20-30cm betonové mantinely aby vodá nestékala na boky garáže. Podklad střechy je z betonu. Požadavek na finální folii je, aby byla pochozí. Střecha má sloužit jako veranda zatížená jen zahradním nábytkem. Prosím o doporučení skladby vhodné hydroizolace s finální pochozí vrstvou, včetně uchycení folie na bočnice a zakončením čela střechy do okapu.

Děkuji s pozdravem J.Veverka

Odpověď:

Dobrý den,
střešní fólie se spojuje horkým vzduchem. Stejný způsob se používá i při ukončování fólie po obvodu střechy, kdy se horkovzdušně navařuje na vhodně vytvarované poplastované plechy (pozinkovaný plech s nakašírovanou fólií tloušťky 0,6mm). V místě okapu je to okapnice, na bočních stranách obvykle závětrná lišta. Pokud jsou na bocích atiky, pak je přechod mezi vodorovnou a svislou plochou řešen vyvařením fólie na koutovou lištu. Výška vytažení fólie na svislou konstrukci je dána normou – 150mm, ale nic nebrání vytažení fólie na celou výšku atiky případně fóliové opracování i koruny atiky.  Běžným typem fólie, který se dá použít pro izolaci budoucí terasy s nějakou pochozí vrstvou je Fatrafol 810 tl.min. 1,5mm.
Pochozí úprava nabízí celou řadu možností. Od plastových dlaždic typu TERRASOL, dlažbě na plastových podložkách, přes dřevoplastové palubky, kamenný koberec, trávníkový koberec apod.
Zajímavým funkčním doplňkem může být kačírková lišta viz. https://www.topwet.cz/kacirkove-listy/ na staně okapové hrany.
S pozdravem
Ivan Kučera