Dotaz:

Dobrý den, měl bych prosím dotaz na střechu s nulovým sklonem s mechanicky kotvenou PVC-P folií. Vím, že pro funkční odvod vody je doporučen min. 3% sklon – a na střeše bez sklonu se budou tvořit kaluže. Má to však vliv na životnost / spolehlivost střechy správně provedené střechy? Jaké s tím mohou být spojeny problémy? Pěkný den Matěj.

Odpověď:

Dobrý den,
na životnost fólie nebude mít voda podstatný vliv. Co je to však správně provedená střecha?
Pokud se shodnem na formulaci, že správně provedená střecha by měla splňovat všechny normové požadavky a vzhledem k tomu, že střechařská norma 73 1901-3 je závazná, takže je slňovat musí, máme tu malý problém. Tato norma přímo vyžaduje takový sklon střechy, který zajistí plynulý odtok!  Takže mi z toho vychází, že bezespádou střechu nelze správně provést.
Ta závaznost platí samozřejmě i pro projektanta. Pokud v budoucnu do takové (bezespádé) střechy více zateče a řeší se to přes pojišťovnu, je nutné počítat s nižším plněním, protože střechou provedenou v rozporu se závaznou normou stěží někoho přesvědčíte, že jste si počínal tak, aby jste předcházel škodám. A přesně o tom spádování je. Minimalizovat škody, pokud někde povolí spoj.
S pozdravem
Ivan Kučera