Dotaz:

Dobrý den, projektant navrhl pro rekonstrukci balkonu skladbu 10 cm EPS150S, textilie, Fatrafol 810, dlažba na terče 40x40cm. Dovolte dva dotazy:
1. Stavební firma pod dlažbu v celé ploše aplikovala navíc ještě další vrstvu textilie s odkazem na školení, prý jde o další ochranu folie proti promáčknutí terči shora dle Fatra doporučení. Bohužel v celé ploše, nikoliv jen pod terči, obávám se že nebude odtékat voda.
2. Celá plocha balkonu je velmi měkká a dochází při chůzi k zamačkávání terčů do podkladu. Stavební firma argumentuje, že případné použití XPS izolace je nevhodné a event OSB deska pod izolací prý navlhne a nabobtná.

Děkuji předem za váš názor.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud měla firma obavy z chování OSB desky, mohli použít materiál jiný např. CETRIS.
Plnoplošná textílie z horní strany fólie bude fungovat jako houba, lapač nečistot a zpomalovač odtoku srážkové vody. Jako ochrana proti promáčknutí určitě ne!
Podložení terčů má význam v případě pokud nejsou plastové ale pryžové (gumové). V tomto případě však Fatra doporučuje podložení z kruhových fóliových přířezů, ne z textílie.
Extrudovaný polystyren (XPS) má cca 2 x větší pevnost ve stlačení než běžný bílý expandovaný polystyren (EPS), takže jeho použití ve Vaší skladbě bez roznášecí desky dávalo smysl.
S pozdravem
Ivan Kučera