Dotaz:

Namontoval jsem dřevěnou terasu. Pod terasou je uskladněné jen palivové dřevo takže otevřený prostor. Na trámy jsem namontoval prkna 2.5cm. Na prkna jsem položil 3mm Mirelon. Na Mirelon jsem přišrouboval 20mm OSB desky. Na ně jsem položil 200g textilií. Na textilii jsem namontoval okapové poplastované plechy. Na které jsem přitavil těžkou fólií Fatrafol. Na tuto fólií jsem položil na gumové terče betonovou dlažbu 40x40x4cm. Přes zimu pod plechem roste houba a konec OSB desky je mokrý. Co je špatně a jak to opravit? Děkuji Dostál 602762981

Odpověď:

Dobrý den,
pokud vyloučíme špatně provedenou izolaci nebo oplechování, nabízí se působení vzdušné vlhkosti, kterou „nasává“
okraj OSB desky. Výsledkem může být popisovaný svav – houba, plíseň a nabobtnaná OSB deska. S tímto jevem se setkávám poměrně běžně zejména u vyspádovaných atik, kdy se na korunu atiky instaluje spádový polystyren a na něj následně OSB deska, která umožňuje nakotvení obvodového oplechování. Po několika letech je patrná zčernalá a vodou nacucaná OSB deska. Je to daň za špatně zvolený materiál – desku vhodnou pro interiér a ne pro venkovní prostředí. Pokud se nepoužije vodovzdorná překližka, je nutno si připlatit za OSB desku třídy 4 vhodnou pre venkovní prostředí.
Dalším problémem jsou gumové terče položené přímo na fólii, které budou způsobovat rychlejší degradaci fólie. Je nutné tyto terče podložit přířezem PVC nebo TPO fólie.
S pozdravem
Ivan Kučera