Dotaz:

Dobrý den,
máme terasu cca 60m2 na které je položená dlažba. Bohužel na některých místech je dlažba odmrzlá a ozdobné lišty odlepené a pod terasu do garáže zatéká. Chtěli bychom použít nějakou izolaci Fatrafol. Je možné nějakou položit na současnou dlažbu, aby se nemusela sundavat? Jakou izolaci byste nám doporučili? Současně prosím o kontakt na regionálního technika, který by nám doporučil firmy na provedení těchto prací – okolí Prahy-západ, Hostivice atd.

Předem děkuji za odpověď
Tampierová

Odpověď:

Dobrý den,
když se na to podíváme z hlediska legislativy, tak  terasa je střecha s provozem. Provozní vrstvou může být  kamenivo, dlažba, beton nebo i fólie, pokud je pod ní pevný podklad. To by mohl být Váš případ. U fólie pak musí být protiskluzný povrch a spád, zamezující tvorbě lokálních kaluží. Z toho vyplývá sklon podkladní konstrukce 3% (převýšení 3cm ma 1 metr délky).
Když to vezmu z praktického hlediska, tak odlupující se dlažba není zrovna podklad, který bych chtěl mít pod fólií nebo pod obvodovými klempířskými prvky (okapnice, závětrná lišta). Kotvení přes dlažbu dost často způsobí její prasknutí a uvolnění, což v ploše pod fólií není zrovna příjemné. Samotná terasová fólie má tloušťku 2,5mm, nicméně i tato tloušťka se časem přizpůsobí všem nerovnostem podkladu a je nutné počítat s tím, že se zvýrazní rastr spárovaní původní dlažby.
Cena této fólie ve srovnání s běžnou střešní fólií je cca trojnásobná a její aplikace patří mezi nejnáročnější, protože vedle hydroizolační funkce je zde stejně důležitý i estetický prvek – čistota provedení, což bývá pro mnoho firem velký problém a po skončení prací vzniká velké rozčarování. Často se proto na balkonech a terasách řeší překrytí běžné (hladké) fólie dlažbou na podložkách nebo pomocí dřevoplastových dílců, které schovají vizuálně nedokonalou izolaci, problémy ve spádování, příp. i extrémní kluzkost hladké fólie za mokra.
Pokud se rozhodnete pro fóliové řešení, spojte se prosím s naším pražským regionálním zástupcem p.Tůmou (724 405 908)
a vyžádejte si kontakty na proškolené firmy ve Vašem okolí. Výběru věnujte velkou pozornost a doporučuji kritéria rozšířit o prohlídku realizovné terasy nebo balkonu vybranou firmou.
S pozdravem
Ivan Kučera