Dotaz:

Dobry den,
chcel by som Vas poprosit o 2 rady:
1. realizacna firma nedostatocne zabezpecila spadovanie podkladu pod mechanicky kotveny Fatrafol smerom do stresnej vypuste a na streche vznika pred odtokom cca 1- 1.5cm hlboka kaluz vody o rozmere cca 4 m2. Aky material by ste odporucali na doriesenie spadovania – ci bude postacujuce navrstvit a uchytit hrubsiu geotextiliu pripadne odporucate iny material kedze sa jedna o celkove vyskove rozdiely do 2cm.
2. Zaroven co sa tyka pouzitia Fatrafol 810. Mam pozadovat vymenit danu plochu mechanicky kotveneho Fatrafolu, kde budu doplnat spadovanie, alebo ho mozu opakovane pouzit?
Chcel by som Vas navrh konfrontovat s navrhom opravy od realizacnej firmy aby neprislo k dalsim chybam. Vopred dakujem za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
přestože norna u běžné ploché střechy nijak blíže nedefinuje kaluže, najdeme v ní zmínku o  vyskytujících se lokálních kalužích u sklonů střech do 3%.
Tyto kaluže by se však neměly vyskytovat v těsné blízkosti vpustí.
V dnešní době je pokládka fólie Fatrafol zpravidla spojena se zateplením střechy a zapuštění (snížení) vpusti je tak poměrně jednoduché. V okolí vstřešní vpusti se sníží tloušťka izolantu o 1-2cm. Zpravidla v ploše 60 x 60cm – 1 x 1m. Výškový přechod v izolantu je nutné zbrousit (seřezat) tak, aby vznikl plynulý přechod a fólie nebyla volně ve vzduchu.
Způsobů vyrovnání nerovností je celá řada. Může to být textílie, fólie, vyrovnávací hmoty pro ploché střechy, izolace apod.
Pokud se bude při opravě odstaňovat fólie, lze ji samozřejmě využít a zpětně použít.
Fatra a.s., jako výrobce střešních fólií, má na svých webových stránkách volně ke stažení Konstrukční a technologický předpis FATRAFOL-S, který velmi podrobně řeší způsob instalace fólií vč.velkého množství pomocných a doplňkových materiálů. Pokud se ve Smlouvě nebo objednávce odkážete v bodu „Kvalita prací“ právě na tento Předpis, mělo by to výrazně zjednodušit proces předávání dokončené střešní izolace.
S pozdravem
Ivan Kučera