Dotaz:

Dobrý den, zajímal by mě doporučený postup na skladbu terasy nad garáží pro 2 auta, která je cca. 10let přistavěná k domu, zatéká mi pod titan-zinkové okapnice přes asfaltovou lepenku,mám na ní malý spád cca.do 2% do 3stran na kterých mám 3 titan-zinkové okapy ,poslední rekonstrukce balkonu mě stála cca. 80tisíc a už mě nebaví stále kupovat a bourat dlažbu a beton po stavebních firmách (2há rekonstrukce za 10let) .
Potřeboval bych kontakt na místní firmy s certifikátem kvůli cenové nabídce popř. zkušeného technika k dodržení nejvhodnějšího postupu.
Aktuálně bourám beton a dlažbu až na lepenku. Je možné zvýšení spádu pomocí extrudovaného polystyrenu a na ní pak raději OSB desky k rozložení tlaku při bodovém zatížení (židle/stůl) ,dále pak separační textílie a folie fatrafol (1,2 nebo 1,5mm a který druh ? )
Do budoucna počítám pokládku bet. dlažby na terče \“právě k možným opravám\“ . zaleží jak moc finančně bude náročná oprava. Rozměry garáže jsou 7,5 x 8,6 metrů cca. 65m2. Výškou podlahy na terase nejsem omezen vstupní balkonové dveře jsou cca. 20cm nad betonem terasy, to spíše váhou betonu na terase a proto bourám stávající skladbu.
Děkuji za radu a kontakt Knop – okr. Litoměřice

Odpověď:

Dobrý den,
asfaltová lepenka bude fungovat jako parozábrana, takže zkontrolovat a případně lokálně opravit. Pokud je spád kolem dvou procent, neřešil bych jeho další navyšování pomocí spádového polystyrenu. Pokud budou na polystyrenu položeny OSB desky, nevidím žádný důvod k nákupu extrudovaného polystyrenu. Postačí klasický střešní EPS 100 S. Otázkou je, jakou tloušťku zvolit. Pro roznesení zatížení postačí 12mm tloušťka. Pokud však chcete použít OSB desku jako kotevní vrstvu (ukotvení fólie a obvodového oplechování z poplastovaného plechu), měla by být 25mm silná. Vhodná fólie pro mechanické kotvení je Fatrafol 810 tl.1,5mm a může být použita pro dlažbu na podložkách.
Kontakty na „živé“ aplikační firmy v Litoměřicích a jeho okolí Vám sdělí náš regionální technik a prodejce M.Plicka (mob.724 405 501).
S pozdravem
Ivan Kučera