Dotaz:

Dobrý den,
provádíme rekonstrukci balkonu a stavbu vytápěné vstupní haly, jejíž rovná střecha má navazovat na stávající balkon (z něho byla odstraněna dlažba v betoně i IPA. Povrch betonu je místy poškozený – trochu odlouplý a místy jsou malé kousky IPY. Povrch je černý – původní penetrace). Na hale bude skladba stropu ukončena PIR deskami (na jejímž povrchu je AL folie) a na ně jsem počítali , že položíme fatrafol. Prosím o doporučení jak připravit oba podklady (strop haly, strop- podlaha balkonu)pro položení fatrafol folie. Musí být oba povrchy napojeny z boku ve stejné rovině? Co když jeden bude nížeji a nebo bude mít o něco menší sklon či bude bez sklonu (nula)? Co musí být pod fatrafolem – beton? nějaká folie? co na PIR desce -přímo fatrafol? nebo folie a na ní fatrafol? Povrch by měl být pochůzný. Pokud tam vyjde prostor je možné použít terčů s dlažbou i tak, že balkon bude ve spádu ale podlaha stropu haly ne? a oba povrchy nebudou na sebe navazovat – malý rozdíl ve výšce. Spád na hale asi nebudeme schopni udělat – k dispozici malá výška stropu – neumožnuje položení spádových klínů z polystyrénu. Položení folie provede odborník.
Děkujeme předem za odpovědi.
Pěkný den.
Dana Bednářová

Odpověď:

Dobrý den,
nic nebrání, aby fólie přecházela výškovou nerovnost sousedních povrchů. Je však nutné v patě převýšení nakotvit liniový prvek z poplastovaného plechu (např. koutová lišta), na který bude možné fólii přivařit. Tímto způsobem se zajistí, že fólie  ideálně zkopíruje tvar podkladu. Pokud by fólie byla v místě výškového přechodu vytvarována volně, během pár týdnů se vlivem vnitřních sil a dotvarování vypne a vytvoří v hraně trampolínu.
Na podklad z PIR desek je možné položit fólii napřímo, betonový podklad se zbytky asfaltu je nutné odseparovat pomocí textílie 300g/m2.
S pozdravem
Ivan Kučera