Dotaz:

Dobrý deň,
idem robiť rekonštrukciu plochej strechy PVC Fatrafolom, kde pôvodná strešná izolácia bola robená asfaltovými pásmi. Akú minimálnu separačnú geotextíliu by bolo vhodné použiť. Strecha nie je úplne rovná, v mieste nad garážou je možné, že voda neodtečie úplne a budú sa vytvárať menšie kaluže. Môže táto voda poškodiť fóliu? Na kotvenie plochy 80m2 na prístavbe RD je nutné použiť minimálnu dĺžku kotviacich skrutiek o dĺžke najmenej? A ešte posledná otázka, aká je v praxi reálna životnosť fólie Fatrafol 810 1.5. Vďaka, s pozdravom Gredi.

Odpověď:

Dobrý den,
pro oddělení fólie od asfaltové krytiny doporučujeme použít textílii s min. gramáží 300g/m2. Drobné lokální kaluže nemají žádný podstatný vliv na chování fólie. Dá se předpokládat, že v těchto místech se budou držet nečistoty (nálety), které se budou muset občas odstranit.
Určitě bych doporučil vyrovnání těchto míst buď natavením asfaltovéhopřířezu vhodné velikosti nebo vyrovnání pomocí k tomu určených sypkých hmot, které se udusají (např. Thermoperl, Bituperl apod).
Vruty do betonu mají minimální hloubku osazení od 30mm s tím, že předvrtání je o 15mm větší. U OSB desek se obvykle nepoužívají vruty kratší než 35mm.
Deklarovaná životnost u fólie Fatrafol 810 tloušťky 1,5mm je cca 25 let
S pozdravem
Ivan Kučera