Dotaz:

Dobrý deň,
plánujem rekonštrukciu terasy/16m2/ bytu umiestnenej nad obchodnými priestormi. Terasa bola pred 16r izolovaná správcom domu pravdepodobne fóliou fatrafol na ktorú boli položené betónové dlaždice umiestnené na „podložkách“. Pred rokom začalo zatekať do izieb okolo balkónových dverí. Navyše medzi dlaždicami sa usadzuje špina a po celej terase vyrastá burina.
Prosím je možné opraviť už položenú fóliu (pravdepodobne aj vyspádovanie) alebo je vhodnejšie položiť novú a je možné následne položiť klasickú dlažbu? Alebo existuje typ dlažby ktorý by nevyžadoval neustálu údržbu?
ďakujem za odpoveď
A. Ďurechová, Bratislava

Odpověď:

Dobrý den,
fólie pod dlažbou na podložkách by měla být i po 16 letech v dobré kondici, proto se mi zdá úvaha o nové fólii předčasná.  Doporučuji rozebrání dlažby na jedné polovině terasy, vyčištění fólie s pomocí běžného saponátu a následnou detailní prohlídku svarů, detailů, prostupů a ukončení fólie. S největší pravděpodobností se jedná o netěsnost způsobenou špatným opracováním. Po opravě nalezených problémových míst se dlažba vrátí zpět a stejným způsobem provede kontrola druhé poloviny terasy.
Doporučuji obrátit se na bratislavského technika a prodejce z firmy FATRA IZOLFA a.s. (Ing.Pavol Krajčovič, mob.0917 411 198) a vyžádat si kontakt na nějakou proškolenou firmu, která problémy se zatékáním vyřeší. Nevidím žádný důvod, proč by fólie nemohla alespoň dalších 10 let sloužit.
s pozdravem
Ivan Kučera