Dotaz:

Dobrý den,

mám nevyužitou žumpu a chci z ní udělat rezervoár na zalévání užitkové zahrady. Řemeslník mi doporučil folii FATRAFOL 803, 803/V (803/VS). Nicméně nejsem si jistý, zda je vhodná právě na daný účel. Jde mi o to, Aby se do vody neuvolňovaly škodlivé látky, které se pak dostanou do půdy a rostlin, které budu jíst. Prosím o radu zda je tato folie případně jakou jinou by jste mi doporučili.

Děkuji
Pacholík

Odpověď:

Dobrý den,
z dotazu není zřejmé, jestli ve finále bude jímka zakrytá nebo otevřená, což by mohlo výběr fólie omezit pouze na ty odolné slunečnímu záření. Co se týká uvolňování škodlivých látek z fólie do vody určené pro zalévání, jsou srovnatelné s tím, co se dostane do srážkové vody v ovzduší. Samozřejmě, pokud bychom měřili uvolněné látky z fólie v jímce, kde stála voda 10 let, asi bychom něco naměřili. Při běžném provozu – zalévání zahrádky si nemyslím, že byste měl mít nějaké obavy.
Nicméně, pokud Vás to opravdu straší, je tu možnost vyizolovat jímku fólií, která má atest  pro styk s pitnou vodou – fólie Fatrafol 825
S pozdravem
Ivan Kučera