Dotaz:

Dobrý den,

nastěhovali jsem se do novostavby střešního bytu s velkými terasami po jeho obou stranách (11x3m a 15x3m) viz přiložené schéma. Na terase je dle stavitele použita hydroizolace a na ní umístěna podlaha z woodplastiku. Každá terasa má dva odtoky. Na kratší terase je pak pergola (7x3m) s okapem vyvedeným pod parkety kousek od odtoku (viz foto). Rošty pod woodplastikovími prkny jsou zhuštěné směrem k zídkám, kde se počítá s velkým zatížením způsobeným plánovanými vysoko-kapacitními truhlíky.

Na každé ze dvou teras jsou dva odtoky viz červené šipky na schématu. Po každém dešti zůstane podle počasí u každého odtoku den případně i týden „laguna/louže“ a to do vzdálenosti cca 2 m od odtoku. Je to problém? Dá se to řešit, nebo to máme nechat být? Neradi bychom za pár let celou terasu vyklízeli (velké truhlíky ze 6 patra jedině jeřábem) a rekonstruovali. Trochu se také bojíme možného zápachu v případě usazenin, které se tam za nějakou dobu jistě usadí (hmyz, lupení atd.). 
Předem vám velice děkuji za vaši radu jak k celé věci dále přistupovat. 
S přátelským pozdravem Matyáš Novák   

Odpověď:

Dobrý den,
lokální kaluže se obvykle tvoří při spádu menším než 3%. Z fotek bych si tipl, že to bude tak jedno procento. Pokud se zkombinuje malý spád s boční vpustí (nešťastné řešení) , je možné očekávat problémy se zanášením nečistot kolem mřížky vpusti a jejího okolí.
S pozdravem
Ivan Kučera