Dotaz:

Dobry den, mal by som dotaz ohladom kotvenia klampiarskych prvkov. Jedna sa o realizaciu pochodznej terasy, skladba je zelezobetonova konstrukcia, modifikovane asfaltove pasy, prilepeny eps 14cm, prilepeny xps 5cm, separacna geotextilia, fatrafol urceny na zatazenie. Atika z 2 stran, tretia strana otvorena, posledna je mur domu zatepleny s 18 cm fasadneho eps.

Moja otazka znie, ako kotvit rohove poplastovane plechy do zelezobetonovej platne? Mate v sortimente take dlhe kotvy? A ako riesit detail ukoncenia folie na stene? Opat je potrebne pouzit dlhe kotvy. Alebo je mozne to ukoncit vytiahnutim na stenu cez sokel z eps a nasledne pokracovat v zatepleni? Videl som uz aj takuto realizaciu, no nenasiel som ju v konstrukcnych detailoch. Dakujem pekne.

Odpověď:

Dobrý den,
oplechování na zatepleném podkladu řeší detail 504, 506 a 508. Společným prvkem je posn kotevního podkladu těsně pod oplechování. Pomocí fošínek, hranolu, nebo OSB desek zapuštěných do tepelné izolace.
Polystyren, ať už EPS nebo XPS není vhodný podklad pod okapnice nebo závětrné lišty z poplastovaného plechu, protože při kotvení dochází k jejích deformaci.
(pro obvodové kotvení oplechování do betonového podkladu není moc vhodné používání plastových teleskopů a pokud možno, dáváme přednost používání samostatných šroubů potřebné délky, umožňující prokotvit skladbu tloušťky až 200mm. Tyhle extrémně dlouhé kotvy však mají i svá úskalí, proto je posunutí kotevního podkladu těsně pod poplastované plechy nejvhodnější řešení – použití krátkých kotev)
Svislé vyvedení fólie na stěnovou konstrukci může nahradit i vysoká koutová lišta z poplastovaného plechu dle detailu 304.
S pozdravem
Ivan Kučera