Dotaz:

Dobrý den, potřebuji odizolovat opěrnou zeď, potřeboval bych od Vás radu jakou izolaci a v jáké síle použít, zda izolaci dávat svisle dolů nebo vodorovně a čím izolaci kotvit ke zdi.

Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem.
Roman Frélich.

Odpověď:

Dobrý den,
na svislých stěnách se kotevní prvky moc nepoužívají. Zpravidla je fólie sevřena mezi dvě stěny (beton-beton, beton-cihla).
To samozřejmě platí u svisle orientované fólie, kdy je pás fólie nahoře přeložen přes stěnovou konstrukci nebo je fólie přivařena na předem nakotvený pásek z poplastovaného plechu.
Fólie může být volně spuštěna až na výšku 4m. Pokud je stěna vyšší, doporučujeme její prokotvení aby se vlastní hmotností neprověšovala (nevytahovala).
Výběr kotevních prvků určuje typ podkladu (beton, plná cihla, Porotherm, Ytong,…). Vždy je to však v kombinaci s podložkou min. průměru 40mm.
Tloušťku izolace na vyšších svislých stěnách bych viděl min. 1,0mm, pokud však není předpoklad, že se za stěnou může vyskytnout tlaková voda. Pak je  nezbytné realizovat tlakovou izolaci a použít minimálně tloušťku fólie 1,5mm a následně zesílit všechny hrany přidaným pásem fólie š. 300mm. Viz Konstrukční a technologický předpis fatrafol-H  https://www.fatrafol.cz/ke-stazeni/
S pozdravem
Ivan Kučera