Dotaz:

Dobrý den,
rád bych se zeptal na možnost použití folie PVC jako podkladní vrstvy pro zařízení instalované na střechách (jako jsou FVE, split jednotky apod.). Obecně je na stavbách s PVC hydroizolací vkládána další vrstva PVC folie pod patky zařízení. Je toto vhodný způsob? Má případná vlhkost vnikající mezi vrstvy negativní vliv na živitnost hydroizolace střechy?
Nutnost separace PVC od asfaltu či polystyrenu je všeobecně známa, ale mohou reagovat i vrstvy stejného materiálu PVC a snížit tak životnost hydroizolační vrstvy?
Předem děkuji
Tomáš Turský

Odpověď:

Dobrý den,
fólie Fatrafol patří mezi fólie, u kterých stojatá voda nemá podstatný vliv na její životnost. Co se týká vzájemného ovlivňování PVC vs PVC, tam je to otázka stáří. U fólií, které mají už něco za sebou, se dá předpokládat nějaký úbytek změkčovadel. Pokud na takovou fólii položíme novou PVC fólii, lze u ní pozorovat (laboratorně) zrychlenou migraci změkčovadel. Kvalita spodní staré fólie se však tímto nijak nemění. Nedochází ke zrychlení degradace jako např. u asfaltových výrobků.
S pozdravem
Ivan Kučera