Dotaz:

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Na rovné střeše budovy máme krytinu Fatrafol. Po celém obvodu střechy máme na krytině nasypány oblázky – kamínky a to v místě kde se střecha mírně zvedá, cca. 0,5 m. Dotaz zní. Jsou tam tyto oblázky nasypány jako zátěž, aby krytina tzv. přilnula v místě zvednutí ohybu střechy? Jaký je skutečný význam těchto kamenů? Musí tam být? Vedle nás je úplně stejná budova, stejná krytina a oblázky tam nemají. Krytina se jim v místě náklonu střechy nezvedá. Na naší střeše v místě náklonu po odstranění oblázků se také krytina nezvedá. Proč ji tam před lety odborná firma po pokladce krytiny nasypala? V místě, kde jsou tyto kamínky chceme instalovat nový hromosvod a technik nám doporučil odstranění těchto oblázků. Moc děkuji za vysvětlení a odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je kamenivo nasypáno pouze v části střechy, může to naznačovat problém s pevností podkladu, do kterého nebylo možné upevnit kotevní prvky. Přitížení shora tak může nahrazovat plně tyto chybějící kotvy (nebo spolu s menším počtem kotev bude spolupůsobit) a stabilizovat tak povlakovou krytinu před účinky sání větru. Může se jednat také o náhradu liniového kotvení z poplastovaného plechu, který je nutno instalovat právě do lomů střešní krytiny. Díky němu je možné následně fólii v tomto lomu vyvařit a zajistit tak tvar fólie v tomto lomu po celou dobu životnosti. Pokud tam z nějakého důvodu tento klempířský prvek chybí, fólie se bude díky vnitřním silám smršťovat a v tomto místě vznikme časem trampolína. Kamenivo může částečně tomuto smršťování zabránit. Jednak svou vlastní hmotností a také eliminací slunečního záření, které zmírní uvolňování změkčovadel z fólie.
Doporučuji ověřit, jakým způsobem je fólie připevněna a skutečný důvod vrstvy kameniva na střeše. Měla by to umět posoudit jakákoli izolační firma.
S pozdravem
Ivan kučera