Dotaz:

Dobrý den, mohl bych Vás poprosit o doporučení firmy v jižních Čechách, která má zkušenost s realizací kamenného koberce na folii fatrafol položenou na geotextilii? Děkuji. Většinou uvádí, že se to bude loupat nebo některé firmy před pokládkou koberce podklad tzv. zalaminují. Petr Koptis

Odpověď:

Dobrý den,
kamenný koberec je možné provádět na fólii, která je nalepena nebo nakotvena na pevném podkladu (dřevo, beton). Není možné aplikovat 10-15 mm silný kamenný koberec na volně položené fólii, protože to není klasická přitěžovací vrstva používaná např. na provozních střechách (dostatečná vrstva kameniva frakce 16-32mm eliminuje sání větru).
Před aplikací kamínků se osadí obvodová (perforovaná) lišta, která umožní odtok prosáknuté vody a výškové srovnání. Na celou plochu balkonu se rozvine textílie a ocelovým hladítkem rozhrne kamenný koberec.
K samovolnému loupání k.k. nedochází, nicméně pokud se jej budete chtít zbavit, půjde to relativně snadno, aniž by se fólie poškodila.
Vzhledem k nespojitelnosti PVC fólie s používanou pryskyřicí pro kamenné koberce by se tzv. zalaminování podkladu mělo týkat textílie. Tohle je již součástí technologie pokládky samotného koberce a o jeho potřebnosti musí rozhodnout firma, která kamenný koberec realizuje
S pozdravem
Ivan Kučera