Dotaz:

Dobrý den, v našem bytovém domě jsme v loňském roce dělali rekostrukci pavlače a použili Vaši pochozí fólii. Dochází k tomu, že při dešti, námraze atd. povrch strašně klouže, neoradíte jak se k povrchu chovat ev. co použít, aby se dalo po něm bezpečně chodit. Obyvatelé si ymslí, že když je to pochozí protiskluzová folie, že nebude klouzat za každého počasí.Děkuji moc za odpověď. Ing.Hebnarová Syrovická 825/3, Ořechov

Odpověď:

Dobrý den,
fólie Fatrafol je primárně střešní fólie. Přesto, že do střech patří i terasy, balkony a lodžie, zaizolování pavlače jako hlavního přístupového koridoru nevidím jako šťastné řešení. To, že se střešní fólie označuje jako pochozí s protiskluzným dezénem automaticky neznamená, že je to vhodný povrch pro chodbu bytového domu se zátěží spojenou s běžným užíváním takového prostoru. Navíc, pokládka takové fólie má svá pravidla a požadavky na podklad. Jeden z těchto požadavků je spádování pokladu – zajišťující, že se nebudou na povrchu vytvářet lokální kaluže stojaté vody.
Vyžaduje to spád min.3%. Nevěřím, že tento spád je na pavlačové chodbě! Protiskluznost za mokra se pak liší podle toho, jestli voda z povrchu plynule odtéká nebo jestli se na povrchu tvoří louže.
S pozdravem
Ivan Kučera