Dotaz:

Dobrý den,
máme starší dům (10 let) ve svahu. Budeme upravovat suterén na obytný. Celá severní strana suterénu je pod zemí. Aktuálně je hydroizolace řešena modifikovanými asfaltovými pásy. Prozatím zde není žádný problém. Nicméně bych v rámci této úpravy pojistil hydroizolaci pomocí folie FATRAFOL 803/V. Jaká je správná skladba? Na pásy budeme lepit 150mm xps.

Izolater navrhuje ponechat hydroizolační pásy, nalepit na ně xps, následně překrýt separační vrstvou (geotextílie) a svisle aplikovat folii Fatrafol. Folii chce kotvit k poplastovanému plechu, který bude umístěný v nadzemní části zdi. Následně se vše znovu zasype zeminou.

Otázka zní, zda je tato skladba správná. Případně jakou jinou skladbu zvolit?

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
asfalt a PVC jsou materiály, které se ovlivňují a neměly by proto být v přímém kontaktu. U PVC fólie doporučujeme použít separační vrstvu z textílie o gramáži 300g/m2.
Podobné je to i mezi PVC a polystyrenem. Také je nutná separační texílie, případně použít pro lepení hmoty, které zajistí svou tloušťkou po vytvrzení trvalou mezeru mezi fólií a XPS.
Viz Konstrukční a technologický předpis Fatrafol-H (https://www.fatrafol.cz/ke-stazeni/)
Z uvažovaného postupu není zřejmé jak bude spojena fóliová izolace na svislých stěnách s vodorovnou izolací z asfaltových pásů.
S pozdravem
Ivan Kučera