Dotaz:

Dobrý den,
máme terasu nad obytnou místnosti a garáží cca 75m2.
Stávající povrch je z dvou vrstev keramické dlažby,ale do domu stále zátoka i když dlažba je relativně pevna/ neodlupuje se /oprava presparovanim ma kratkodoby efekt.Je možná hydroizolace některou vasi folii na stávající povrch? Terasa je pochozi.Pokud ano můžete mi prosím sdělit zhruba cenu od firmy i s prací za mě popr.celou plochu.
Děkuji moc za odpověď.
Pavel Dušek
Citov 27704

Odpověď:

Dobrý den,
na první podled jednoduchá otázka, na kterou by měla být stejně jednoduchá odpověď.
Je to však trošku komplikovanější. Jak píšete, jedná se o pochozí terasu. Tato patří do kategorie tzv. střech s provozem.
A na tyto „střechy s provozem“ jsou kladeny nějaké požadavky. Pokud je uvažováno s finálním povlakovou krytinou tvořenou PVC fólií, pak tato fólie musí mít protiskluzné vlastnosti a to i za mokra. Takovou fólii v nabídce samozřejmě máme, ale podle normy se na takovém povrchu nesmí tvořit lokální kaluže stojaté vody. A tady se dostáváme k jádru věci, protože lokální kaluže se netvoří zpravidla při spádu větším jak 3% (převýšení 3cm na vzdálenosti 1m). Takže, pokud by dotaz zněl:“ máte vhodnou fólii na stávající dobře (dle ČSN) vyspádovaný povrch ? „, pak bych mohl jednoduše odpovědět:“ ano, jedná se o fólii Fatrafol 814 tl. 2,5mm s protiskluzným dezénem, tzv. balkonovou a terasovou fólii“.
Z praxe vím, že většina těchto povrchů má nevyhovující spád a aplikace této fólie je často doprovázena zápisem ve stavebním deníku, kde montážní firma upozorní investora na „nevhodnost“ této fólie pro daný podklad, čímž se zbavují zodpovědnosti za případné problémy v budoucnosti (viz.obč.zákoník 89/2012 Sb.,par.2594)
Cena terasové fólie se pohybuje kolem 350,-Kč (bez DPH) a zhruba totéž se dá předpokládat v přepočtu na metr od doplňkových prvků (poplastovaný plech, textílie, kotevní prvky, prostorové a prostupové tvarovky) a vlastní montáže.
Za zvážení určitě stojí i jiná řešení např. vybourání stávající dlažby i s potěrem, běžná fóliová hydroizolace v cca třetinové cenové úrovni a dlažba na plastových podložkách.
S pozdravem
Ivan Kučera