Dotaz:

Dobrý den,
chtěl bych provést izolaci staré již nepouživané jímky (sloužila jako žumpa) za účelem jejího využití jako zásobárny dešťové vody. Mohu použít folii fatrafol? Pokud ano, jakým způsobem mám provést její ukotvení na stěnu jímky? Jedná se o kruhovou jímku s průměrem 1,2m a hloubkou 15m. Děkuji za odpověď a zdravím Vás,
Pavel Klimeš

Odpověď:

Dobrý den,
teoreticky si to dokážu představit v podobě předem připravených svařenců, které se spustí do studny.
V podstatě se jedná o svaření rukávce o průměru 1,25m  a délky cca 16m ze sklem vyztužené fólie Fatrafol 813 tl.1,5mm. (Svaří se  plachta 4 x 16m, ta se podélně přeloží napůl a svaří v okraji svarem šířky 4cm. Následně se zavaří spodní okraj rovným svarem. Nesnažte se vytvářet kruhové dno).
Druhý rukávec bude z textílie, pouze průměr bude o pár centimetrů větší.
Vložíte fóliový rukáv do textilního a celé to spustíte do studny.(je dobré si horní konec nějak zafixovat, aby to celé neskončilo na dně).
V této fázi doporučuji do studny nalét cca 50 cm vody, aby se vyformoval konec fólie na dně.  Volný konec rukávu nahoře rozříznete na pásy šířky cca 200mm, ty přeložíte směrem ven přes dvě hrany studny a z venkovní strany nakotvíte. Dešťová vtékající voda by měla časem fólii rovnoměrně přitisknout na stěny studny.
Pohledové zapravení můžete provést z fólie nebo i nové přizdívky.
S pozdravem
Ivan Kučera