Dotaz:

Dobrý den,
řeším plochou pochozí terasu a její napojení na šikmou střechu, materiálově totožnou (kromě pochozích prken a rektifikačních podložek). Délka šikmé střechy je pouze 1,8m.Z důvodu ochrany hydroizolace proti nedopalkům bude přitížena kamenivem. Ochranu kamenivem bych ráda použila i na šikmou nepochozí část, protože i zde může dojít k odhození nedopalku. Proti sesuvu kameniva bych použila kačírkovou lištu po cca 500mm. Sklon šikmé střechy je 18°. Přenese hydroizolace toto zatížení? Je vhodné použít přířezy pod rektifikační podložky?
V příloze zasílám detail.
Děkuji za odpověď a vyjádření k detailu.
Hovorková

Odpověď:

Dobrý den,
18°sklonu = 38% (tj. převýšení 38cm výšky na 1 m délky)
vzhledem k tomu, že standardně je kačírková lišta fixována pouze úzkými přířezy fólie, které jsou pouze bodově navařeny k povlakové krytině, bude se celá hmotnost kačírku přenášet pouze do těchto navařených bodů. Nedoporučuji tento způsob eliminace smykových sil kačírku pouze na tyto bodové svary.
Jako vhodné řešení bych viděl např. osazení závitových tyčí nakotvených do podkladu, které se dají prostupovou tvarovkou snadno dotěsnit. O tyto závitové tyče se následně opřou kačírkové lišty a celé zatížení se tak přenáší do podkladu.
S pozdravem
Ivan Kučera