Dotaz:
Dobrý den, chtěl bych bývalý septik použít jako podzemní rezervoár k zachytávání dešťové vody. Septik jsem vyčistil, výtluky v betonu jsou vyhlazeny vysprávkovou maltou. Septik má 8 m3, ale neudrží vodu. Napadlo mě, provést hydroizolaci pomocí fólie: vytapetovat tím dno a boční stěny. Má Fatrafol k tomu nějaké řešení? Typ fólie, jaký by byl způsob uchycení ke stěnám? Je možné provést něco takového svépomocí? Izolatérským firmám se to nechce moc dělat. Nevím proč, prý z důvodů vytížení … 🙁 S pozdravem, Z. Beránek
Odpověď:
Dobrý den,
ano, řešení pro takové vyizolování jímky máme a pro zručného kutila by to mohla být výzva.
Jako první věc bych doporučil na stěny aplikovat podkladní textílii v gramáži 300g/m2. Tato by se v horním okraji přilepila pomocí polyuretanového tmelu a následně překotvila stěnovou lištou z poplastovaného plechu. Jako rozumnou výšku bych viděl přibližně polovinu přepadového potrubí. (kolem potrubí musí být lišta plnoplošně podtmelena) Tato lišta umožní navaření izolační fólie. Jednalo by se o běžnou zemní izolaci s označením Fatrafol 803 tl.1,5mm. Postupně se na stěny jímky navaří jednotlivé pásy (navařeny jsou jen na poplastovanou lištu). Doporučoval bych ponechat cca 10cm přesahy do vodorovné plochy dna. Překrytí sousedních pásů fólie pro vytvoření horkovzdušných svarů bude stačit pěticentimetrové. Na závěr se provede vyizolování dna. Fólii ponechte o 1-2 cm kratší než je půdorysný rozměr dna – bude se s ní lépe manipulovat.
Přesahy ze svislých pásů vytáhněte zpod fólie a přivařte shora. Na závěr dotěsněte pomocí prostorových tvarovek „kužel“ rohy jímky.
Nezapomeňte na zajištění výměny vzduchu v jímce během svařování!!!
S pozdravem
Ivan Kučera