Dotaz:

Dobrý den,
do sklepních prostor mi ze strany od chodníku zatéká zřejmě přes poškozenou izolaci a vlhne stěna. Jako jedno z řešení mi bylo doporučeno odstranit zámkovou dlažbu, dát pod ní izolaci, vyspádovat směrem od domu a chodník znovu zadláždit. Nikde jsem o takovém řešení ale nic nenašel. Existuje nějaká fólie, kterou by bylo možné takto použít? Předpokládám, že bych pod a nad fólii použil nějaký jemný štěrk na který bych pak znovu dláždil.
Děkuji předem za informaci
S pozdravem
Vladimír Petrů

Odpověď:

Dobrý den,
odvedení vody od domu samozřejmě sníží hydrofyzikální namáhání působící na svislou izolaci domu, přesto nemusí vyřešit problém vlhnutí stěny. Z textu nevyplývá, jestli je možné obnažit celou stěnu, nicméně asi bych se soustředil na svislou izolaci. V našich detailech zemní hydroizolace- FATRAFOL-H, je několik z nich věnováno tomuto problému.Doporučuji se inspirovat např. det.č.801, který spočívá v doplnění nopové (kalíškové) fólie na svislou stěnu a položení drenážního potrubí podél stěny do vyspádovaného betonového ůžlabí.
Pokud se na zhutněný zásyp – podklad pod štěrkodrť a zámkovou dlažbu položí fólie, prosakující voda by měla mít možnost řízeně odtéct.
S úpozdravem
Ivan Kučera