Dotaz:

Dobrý den.
Jeden stavebník mi nabízí zbytek hydroizolace fatrafol 803. Prý jde o fatrafol 803. Má béžovou barvu a v sobě výztuž ze síťoviny. Rozměr 2,1x20m. Nemá na sobě žádný nápis. V katalogu jsem takovou nenašel. Bylo mi řečeno že jde o várku do zahraničí. Může to být pravda? Nerad bych naletěl. A ještě se chci zeptat jestli je možné střešní fólií použít pod základovou desku. Nemáme tlakovou vodu. Spíš by šlo jen o udržení cementového mléka v betonu za účelem lepšího vyzrání. Předem děkuji za odpověď.
Přeji hezký den.
Motelka

Odpověď:

Dobrý den,
popisovaná výztuž naznačuje, že se jedná o střešní fólii určenou pro mechanické kotvení. U zemních izolací, které jsou sevřené z obou stran (beton-beton, beton-cihla, apod.) se výztužné vrstvy zpravidla nepoužívají. Vyjímkou je skleněné rouno, které může eliminovat protažení fólie vlastní vahou na vysokých svislých plochách. Váš popis fólie je hodně vzdálený zemní fólii Fatrafol 803.
Pokud nebudou výrobci fólií dodávat na trh univerzální fólii, vhodnou jak pro střešní tak i pro zemní, jezírkové a bazénové aplikace, doporučuji používat  pro izolaci spodní stavby fólie k tomu určené. Cena může být jistě silnou motivací, na druhou stranu Jen těžko se dá očekávat, že současná střešní fólie od jakéhokoli výrobce bude mít stanovený součinitel difúze radonu (parametr protiradonové izolace, který je jeden ze základních požadavků na zemní izolace.
S pozdravem
Ivan Kučera
pozn.
protiradonová izolace Stafol 914 tl.0,8mm, vhodná pro hydrofyzikální namáhání zemní vlhkostí se dá pořídit kolem 50,-Kč/m2