Dotaz:

Dobrý den. Máme novostavbu s atikou (balkon) o rozměru 4mx1m a na ní je udělána pochozí vrstva betonu pod kterou je tepelná izolace. Není však ještě vůbec hotová vnější omítka. Chtěl bych použít folii fatrafol 814 popř. 810 (neznám rozdíl) včetně okapnic a nevím zda to vzhledem k napojení podlahy atiky na stěnu domu dělat už teď (jsou pouze holé, broušené cihly Porotherm) nebo radši až na nich bude rovná vrstva vnější omítky? Můžete mi doporučit nějakou realizační firmu pro Mladou Boleslav?

Odpověď:

Dobrý den,
zjednodušeně se dá říci že rozdíl mezi fólií Fatrafol 810 a 814 je v protiskluzném dezénu, což dělá z Fatrafolu 814 tzv. pochozí fólii (splňuje požadavek norny na pochozí povrch s protiskluznou úpravou za mokra). Fólie s označením Fatrafol 810 má hladký povrch, který je za mokra kluzký a proto její použítí pro balkony a terasy je podmíněno dodatečnou vrstvou (kamenivo, dlažba na podložkách, plastové dlaždice, umělý travní koberec, dřevoplastové dílce, kamenný koberec a pod.)
Provádění izolace doporučuji v okamžiku, kdy na stěných je alespoň hrubá omítka případně vrstva lepidla – zkrátka rovný povrch.
Vytažení izolace na stěnovou cihelnou konstrukci může způsobit docela výrazné zatečení pod fólii svislými sparami cihelných bloků. Systémové tmelení vodorovného ukončení fólie na stěně nedokáže eliminovat tento svislý spoj na sucho.
Proškolené firmy v okolí Mladé Boleslavi Vám doporučí regionální technik Petr Tůma (mob. 724 405 908)
S pozdravem
Ivan Kučera