Dotaz:

DOBRÝ DEN,
NA ZAHRADĚ MÁM BETONOVOU SKRUŽ O PRŮM.1M, KTEROU POUŽÍVÁM JAKO ZÁSOBÁRNU VODY NA ZALÉVÁNÍ. ŠLO BY DO VÝŠE UVEDENÉ SKRUŽE UDĚLAT NA MÍRU JEZÍRKOVOU FOLII, VČETNĚ DNA? CENOVĚ BY TO VYPADALO ZHRUBA JAK? DĚKUJI ZA INFO.
PETR CÍSAŘ BRNO

Odpověď:

Dobrý den,
tuto izolaci studny tvořenou betonovými skružemi Vám svaří jakákoli izolatérská firma. Jedná se v podstatě o vytvoření jakéhosi vaku nebo rukávu, který bude na jedné straně uzavřen svarem. Pokud dno tohoto vaku nebude mít kruhový tvar (což není nezbytné), musí být jeho délka prodloužena min. o polovinu průměru studny. Několik centimetrů vůle je vhodné nechat i na obvodu. Ukončení horního okraje je pomocí horkovzdušného svaru na pásek z poplastovaného plechu, který se předem nakotví z vnitřní strany skruže v potřebné výšce.
Aby nedošlo k mechanickému poškození – prodření fólie o betonovou skruž, je nutné svařit ještě jeden vak – tentokrát z textílie min. gramáže 300g/m2. Ten vytvoří ochrannou vrstvu, po které bude fólie v případě potřeby bez oděru klouzat.
Cenu Vám musí stanovit svařeč – izolatér. Vidím to na práci na jedno dopoledne.
Dokážu si představit provedení ze zemní fólie Fatrafol 813, střešní fólie Fatrafol 818 nebo i Fatrafol 810. Tloušťka 1,5mm. jezírkovou fólii s označením Aquaplast 805 vidím jako méně vhodnou pro zamýšlenou aplikaci.
S pozdravem
Ivan Kučera