Dotaz:

Dobrý den,

řešíme ve starším domě problém s vlhkostí a radonem.
Nejspíš ho tedy podřízneme řetězovou pilou – do řezu obvykle dávají jouksi 2mm PE folii. Na ni by se pak chtělo napojit izolací místností. Problém je nicméně, že rovina řezu vychází dost vysoko, sotva 10 cm pod současnou podlahou.
Jak je to s ohebností vašich protiradonových hydroizolací (Fatrafol/Stafol) – dají se ohnout téměř do pravého úhlu podél zdi dolů, abychom získali prostor na tepelnou izolaci podlahy?

Ještě dodávám, že radonu je v současném stavu s prkennou podlahou na škváře asi o 50% nad normu, čili pokud napojení v řezu zdivem na tu PE folii nebude zcela hermetické, asi to bude pořád OK.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem,

Josef Troch

Odpověď:

Dobrý den,
zemní fólie Stafol 914 a Fatrafol 803 jsou nejpoužívanějšími produkty protiradonové izolace. Díky tomu, že nejsou vyztuženy, jsou velmi tvárné a není většinou problém při jejich přeložení přes hranu podkladu. Ten by se mohl projevit pouze u větších tlouštěk (např. 2,0mm). V těchto případech je možné na hranu, kterou vyžadujeme ostrou, připevnit poplastovaný plech a fólii v hraně na něj natavit.
Nesdílím Váš názor na nutnou těsnost spojů. Požadavky normy jsou v případě protiradonové fóliové izolace naprosto
jednoznačné – plynotěsný spoj.
S pozdravem
Ivan Kučera