Dotaz:

dobrý den, mám na domě 17 let tzv. obrácenou střechu s  folii Fatrafol 808. V současné době tam zatéká. Chtěl jsem se zeptat zda je možné nechat starou folii pod polystyrenem a na polystyren dát novou folii, případně lepenku? děkuji David Březík

Odpověď:

Dobrý den,
obecně se dá říci, že lze starou fólii ve střeše ponechat, pokud se od sebe stará a nová fólie odseparují. Bude nutné také provést nové poplastované plechy. Možný problém by mohly v budoucnu představovat ponechané kotevní prvky u plechů, které jsou zcela jistě dost chyceny korozí. nedělám si iluze, čím se dříve kotvilo. Ve Vašem případě nevidím moc důvodů ponechat ve skladbě původní fólii. Nejsem zrovna příznivcem obrácených střech, kdy je zateplení pomocí nenasákavého XPS provedeno shora. Ti, co někdy opravovali takovou střechu ví, jak je to s „nenasákavostí“ extrudovaného polystyrenu.
U střechy s ochrannou vrstvou vytvářejícím dostatečnou ochranu před účinky UV a mechanickým poškozením bych očekával životnost minimálně  30 let. Nevěřím, že je to problém samotné fólie, spíše se přikláním k špatně provedenému svaru nebo svarům, špatně opracovaným prostorovým nebo prostupovým detailům a zanedbané údržbě (za 17 let bych předpokládal, že se minimálně 3-4x měnil tmel kolem svislého ukončení fólie).
S pozdravem
Ivan Kučera