Dotaz:

Dobrý den,

mám na Vás dotaz, na venkovní terasu cca 100 m2, jsem nechal aplikovat pochozí folii Fatrafol 814, tl. 2,5 mm. Při předávání jsem neakceptoval některé spoje, vlny, atd. viz foto. Další co se mi nelíbí, že na folii jsou vidět pravidelné pruhy jak byla folie balena. Bylo mi řečeno, že nevědí proč se to stalo, prý asi vadný materiál atd. a že nevědí jak to odstranit. Moje otázka, na technické provedení, proč se spoj zvedá někde až cca 1-1,5 cm a někde je v naprosté rovině, proč se někde tvoří boule a vlny? Existuje nějaký manuál o správné aplikaci folie? Např. do jaké teploty se již nedoporučuje pokládka atd.? A jaké vidíte možnosti nápravy těchto závad?
Podklad pod folii je dlažba, rovná se spádem 1-1,5%. Při prvotní obhlídce mi bylo řečeno, že podklad je v naprostém pořádku.
Dále mi jeden z pokladačů naznačil, že v létě budou na terase ještě větší boule. Jak je to s rozpínavostí materiálu a proč se na to neupozorní předem?
Pro folii jsem se rozhodl na základě prohlídky u jedno známého a ten tyto problémy žádný nemá, folie leží naprosto všude a žádné spoje se mu nezvedají.

Děkuji Vám za odpověď a přeji příjemný den.

Pavel Postler
602455606

Odpověď:

Dobrý den,
tloušťka této fólie – 2,5mm způsobuje při navíjení na dutinku prolis konce resp. začátku role ve dvou až třech vrstvách. Z tohoto důvodu přidává výrobce k délce fólie ještě dalšího 1,5m. Tzn. že 12m dlouhý pás fólie má ve skutečnosti 13,5m. Tento 1,5m kus fólie navíc není určen pro zabudování! Vzhledem k výrazně vyšší ceně této balkonové a terasové fólie se někdy setkáváme s tím, že aplikační firma instaluje i tuto část fólie s výraznými stopami prolisu. Nevím, jestli je tohle váš případ nebo se jedná o jiné defekty. Každopádně však platí, že materiál, který vykazuje nějaké zjevné vady se nemá zabudovávat.
Na našich webových stránkách www.fatrafol.cz/ke-stazeni je volně dostupný Konstrukční a technologický předpis FATRAFOL S, ve kterém jsou poměrně detailně popsány zásady pro aplikace střešních fólií včetně balkonových.
Kromě předpisu výrobce je tu však i norma ČSN 73 1901 Navrhování střech 1-3.  Podle této normy, která je závazná, by mělo např. spádování podkladu na pochozích plochách zajistit, že se na povrchu nebudou tvořit lokální kaluže stojaté vody. To zajistí však až spád min.3%.
Pokud je fólie správně instalována, není žádný důvod, proč by se měla fólie ve spojích zvedat.
S pozdravem
Ivan Kučera