Dotaz:

Zdravím Vás, chcem sa spytat ci je toto spravne položený fatrafol a či može sposobit problem pri uložení dlažby na terče stoji nam tam voda asi 1-1,5 cm stavba je stale v zaruke no vyjadrili sa k tomu tak ze mame si položit dlažbu na terče a voda sa odparí, že to nieje ich chyba. balkon je zle vyspádovaný. Bolo by možné dlažbu nalepit na flexi lepidlo ? vyspadovat s nivelovacou hmotou a na to nalepit dlažbu ?

Dakujem za odpoved s pozdravom Ivica

Odpověď:

Dobrý den,
ve Stavebním zákoně  se uvádí, že zhotovitel stavby je povinem dodržet obecné požadavky na výstavbu a technické normy. V normě se dočtete, že přípustné kaluže na střeše jsou např. ty, které vzniknou za spoji hydroizolačních vrstev a ve slunných dnech se během několika hodin odpaří. Obecně platí, že kaluže se tvoří při sklonu povrchu do 3%.
Balkon je tzv. střecha s provozem a měla by být v takovém sklonu, který zajistí, že se na něm nebudou vytvářet kaluže. Pokud takový spád balkon nemá, dá se očekávat, že tam nějaký problém s vodou bude. Na tuto skutěčnost Vás měla firma před zahájením prací upozornit.
Pokud toto upozornění neučinila, minimálně porušila své povinnosti a měla by se k tomu adekvátně postavit.
Pak je tady i druhá strana mince a tou je objednatel. Byly dostatečně jasně specifikovány objednávkou nebo smlouvou požadované práce a jejich kvalita?
Lokální kaluže, které sluníčko vysuší, nejsou pro fólii problémem. Dlouhodobě stojící voda na fólii může ovlivnit její životnost, pokud pro takový provoz (režim) není určena.
S pozdravem
Ivan Kučera