Dotaz:

Dobrý den, budeme izolovat balkon a rádi bychom použili Fatrafol 814. Stávající povrch je: pásy asfaltové lepenky. Dál bychom chtěli zvýšit úroveň asi o 3 cm podlahovým polystyrenem EPS 150. Je možné na tento polystyren potom aplikovat jako pochůzí vrstvu Fatrafol 814? Děkuji, Dagmar

Odpověď:

Dobrý den,
domnívám se, že pojmem „pochozí fólie“ je laickou veřejností často chápán jako pevný  tvrdý povrch, který má vlastnosti dřeva či betonu.
Ne, tak tomu není. Je to obvykle měkká pružná fólie, tloušťky 2-2,5mm, která má sice normou požadovaný protiskluzný povrch, ale snadno prokreslí všechny nerovnosti podkladu (např. spárořez podkladní dlažby, zvlnění asfaltové krytiny, výtluky v betonu). Těžko může tato fólie zabránit vzniku prohlubně vzniklé prošlápnutím v polystyrenu.
Pokud tím podkladem bude polystyren, byť o pevnosti 150kPa, je to pořád měkký materiál, po kterém by se nemělo ve větší míře chodit*. Asi to bude bez problému u běžné střechy, kde se projdete 2x, 3x do roka, ale u balkonu nebo terasy s fóliovou vstvou je nutné, aby tato ležela na pevném tvrdém podkladu. Nemusí to nutně být beton, postačí i roznášecí plocha  z velkoformátových desek typu OSB nebo vodovzdorné překližky.
Doporučuji věnovat ty 3 cm vytvoření pevného rovného podkladu s dostatečným spádem, který zajistí, že se nebudou tvořit lokální kaluže stojaté vody.
*V tomhle směru nelze doporučit ani extrudovaný polystyren (XPS) jako vhodný podklad pod terasovou fólii.
S pozdravem
Ivan Kučera